مقالات

کودک یک ساله تان را کتاب خوان کنید

بارها شده که بعنوان مادر این مشکل ذهن شما را درگیر کرده که چه کتاب هایی برای کودک یک ساله یا زیر یک سال خود بخوانم .
کتاب مناسب برای کودک یک ساله تا  سه ساله وجود داره ؟
یا مثلا بارها سوال کردید من فرزند ۶ ماهه یا یک ساله دارم . میخوام با کتاب آشنا بشه و باهاش ارتباط برقرار کنه. چه کتابهایی براش تهیه کنم .
یا اینکه بارها پیام داده اید که در مغازه ها و فروشگاهها هر چی گشتم کتاب مناسب کودکم رو پیدا نکردم و اکثرا همه جا کتاب برای کودکان بزرگتر دارند  و میگن برای بچه یک ساله زیاد کتاب نیست، پس چطور کتاب مناسب فرزندم رو پیدا کنم؟
و بزرگترین دغدغه همه شما شاید این بوده که فرزند من هرچی دستش میگیره رو پاره می کنه و چنگ میزنه یا توی دهانش میزاره و  اونو میخوره!!! چه برسه به کتاب.
بله درست شنیده اید . این تنها مشکل شما نیست!!!

و این کاملا طبیعی است .بچه‌ها در این سن علاقه زیادی دارند که به اشیای نرم چنگ بزنند و آنها را به دهان‌شان ببرند
در واقع کودکان کوچکتر به کتاب چنگ می‌زنند و گاهی کتاب رو  لمس می‌کنند، در‌حالی‌که بچه‌های بزرگتر علاقه بیشتری به لمس کردن کتاب نشان می‌دهند.
لمس کردن کتاب به این دلیل مهمه که به کودک فرصت می‌دهد به کتاب علاقه و دلبستگی پیدا کند و بیشتر با کتاب درگیر بشه و انس پیدا کنه.

 کتاب چه فایده ای برای کودک من دارد ؟

کتاب باعث میشه شما با  فرزندتون صحبت کنید و کودکان دوست دارند احساسات خوشی که به وسیله صحبت کردن با آنها به وجود می آید ادامه پیدا کند.
خواندن کتاب برای نوزاد و کودکان نوپا مهم ترین کاری هست که والدین برای کمک به رشد عقلی و ذهنی فرزندشون باید انجام بدهند.
در حقیقت ۷۵ درصد از آنچه کودک در طول عمر خواهد آموخت از تولد تا ۳  سالگی به دست می آورد.
کتاب خواندن برای کودک این فرصت را فراهم می کند تا شما و کودک در گوشه ای دنج و آرام همانطور که کودک خود را در آغوش گرفته اید از بودن در کنار هم لذت ببرید.

با عشق کتاب خواندن برای فرزندتون و نه از روی اجبار رابطه بین شما و فرزندتون را قوی می کند.
اگر از کودکی فرزندتون را با کتاب آشنا کنید باعث تقویت و رشد استعداد فرزندتون برای یادگیری در آیندشون میشه.

و از همون کودکی مهارت های زبانی و گفتاری فرزند شما تقویت میشه و دایره کلماتشون وسیع تر میشه و این یک کمک بزرگ به فرزند شما برای آینده و داشتن روابط بهتر با دیگران هست.

حالا میبیند این همه کتاب خواندن فایده داشته و شما فقط صرفا از اطرافیان شنیده بودید که کتاب برای فرزندتان بخونید، چیز خوبیه!!!

آیا کودک من در این سن کتاب خوندن را متوجه میشه ؟

ممکنه با خودتون فکر کنید فرزند من در این سن هیچی از کتاب متوجه نمیشه . بر خلاف نظر شما کودک در این سن علاقه بیشتری به کتاب نشون میده.
فرزند شما میتونه کتاب رو برداره و نگه داره، اما همانطور که قبلا هم گفتیم ممکنه کتاب رو به دهان ببرد، بجود یا به زمین بیندازد.
فرزند شما در این سن شروع میکنه  به درک و شناسایی تصاویری که اشیا را نشان می‌دهند‌ و  قوه تشخیصش برای تصاویر خاص بیشتر میشه.
کودک شما  در این سن میتونه کتاب رو ورق بزنه ، به تصاویر کتاب اشاره کنه و  به  خوندن شما واکنش نشون بده و کلماتی که شما میگید رو تکرار کنه.

چگونه برای فرزندم کتاب بخونم ؟؟

وقتی فرزندتون رو بغل کنید و در آغوش بگیرید و براش کتاب بخونید به او احساس امنیت، حرارت و پیوند بیشتری نسبت به شما خواهد داد.
با احساس برای فرزندتون کتاب بخوانید ، لحن صداتون نباید یکنواخت باشه ، مثلا بعضی وقتا تن صداتون رو تغییر بدید صداتونو کم و زیاد کنید یا مثلا صدای اون حیوان یا عکس داخل کتاب رو ایجاد کنید.
چند بار براش تکرار کنید  و حتی چند بار کتاب رو بخونید .کودک شما نمی‌داند که تصویر موجود در کتاب به چه معناست، اما می‌تواند روی آنها تمرکز کند خصوصا روی چهره‌ها، رنگ‌های روشن و الگوهای متغایر. وقتی برای او به حالت عادی یا با آواز‌، لالایی یا اشعار کودکانه می‌خونید، اینجاست که میتونید می‌توانید فرزندتون رو سرگرم و آرام کنید.
از کودکتون در مورد عکسهای کتاب بپرسید ، مثلا صدای حیوان خاص داخل کتاب رو ازش بپرسید ، مثلا گربه چی میگه؟ چه رنگیه ؟ چی میخوره ؟ و … رو بهش یاد بدید.

و حالا پاسخ به  این سوال مهم که چه کتابی انتخاب کنیم؟ برای کودکان نوپا که توانایی ورق زدن کتاب را ندارند می تونید از کتابهای صفحه مقوایی یا پارچه ای استفاده کنید ، دوام این دسته از کتابها برای کودکان در این سنین بهتر استدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *