معرفی کتاب, مقالات

معرفی کتاب دن کیشوت روسی اثر ایوان تورگنیف

معرفی کتاب دن کیشوت روسی اثر ایوان تورگنیف

دن‌کیشوت روسی می‌توان دن‌کیشوت سادگی‌ها بود و با آسیاهای بادی مبالغه، طمطراق، هیجان ساختگی، ریاکاری، عشق تصنعی و درخشش دروغین راه و رسمی پرمدعا جنگید.
تورگنیف در تمام عمر همچون شوالیه با همه‌ی این‌ها جنگید، به نام بانویی که برای خود برگزیده بود و قهرمانی‌هایش را به او تقدیم می‌کرد; «بانوی دقت».
با وجود بدبینی شوپنهاوری که در بعضی اشعار تورگنیف ملاحظه می‌شود، آثار او نه درس نومیدی، که بیش‌تر درس فروتنی می‌دهد.
اندره موروا ایوان تورگنیف (1818 ـ 1883) نخستین نویسنده‌ی روس بود که شهرت بسیاری در دنیای غرب کسب کرد.
تورگنیف در آثارش چنان روسیه را واقع‌گرایانه به تصویر می‌کشید که کتاب‌هایش را به نوعی «دفتر خاطرات روسیه» در آن روزگار می‌دانند. او از کسانی بود که اعتقاد داشت سرنوشت روسیه در گرو پذیرش نکات مثبت فرهنگ غرب است. آثار دیگر او; طرح‌های یک شکارچی، آشیانه‌ی اشراف، پدران و پسران.

“دن کیشوت روسی”، داستان نجیب‌زاده‌ای است که ملکی را در منطقه‌ای خریداری کرده و در اولین روزهای ورودش به آن، با همسایه عجیب خویش روبه‌رو و آشنا می‌شود. اولین برخورد آن‌ها، موجب کنجکاوی نجیب‌زاده شده و باعث می‌شود تا وی به تحقیق درباره همسایه‌اش بپردازد.
او پس از اندکی درمی‌یابد که شخص مورد نظرش، هم‌چون خود وی، نجیب‌زاده است، اما در پی اشتباه‌های پدر و اجدادش، بسیاری از دارایی‌های خانوادگی را از دست داده و با وجود این، حالت اشرافی خویش را حفظ کرده است؛ با این تفاوت که بسیار به رعیت‌های تحت سیطره‌اش توجه داشته و از احوال آنان آگاه است.
نجیب‌زاده‌ تازه‌وارد که تحت تاثیر اخلاق همسایه‌اش قرار گرفته، شبی به عنوان مهمان به منزل وی وارد شده و مورد پذیرایی درخوری قرار می‌گیرد و از همان شب، پیوند دوستی میان آنان برقرار می‌شود.
این کتاب علاوه بر داستان حاضر، دربردارنده سه داستان کوتاه دیگر با عنوان موسو؛ سرانجام دن کیشوت روسی؛ و سن فرانسیس روسی است.

به قلم رسول برهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *