معرفی کتاب, مقالات

معرفی کتاب بی پناهان

معرفی کتاب بی پناهان اثر ایوان وازوف

ایوان مینچوف وازوف شاعر، رمان‌نویس، و نمایشنامه‌نویس بلغاری بود که از او به عنوان «پدر ادبیات بلغاری» یاد می‌شود. ایوان وازوف شاعر میهنی بود و راه ادبیات مترقی بلغارستان را گشود. وازوف بیشتر ایام عمر خود را در غربت و در روسیه گذرانده و آرزوی آزادی بلغارستان را از زیر یوغ ترکان عثمانی در دل می‌پرورده‌است. رمان «در زیر یوغ» او نیز به قیام نافرجام ملت بلغار در ۱۸۷۶ مربوط می‌شود.

کتاب بی پناهان، داستانی از مبارزه ای طولانی میان ترک ها و بلغاری ها می باشد. زبان کتاب علی رغم این که ترجمه شده است روان و شیواست. راوی داستان، به زبانی ساده زندگی چند انقلابی را روایت می کند. جوانی ساده و پرشور که از خانه پدری فرار می کند و به رومانی می گریزد با جمعی رو به رو می شود که تا آخرین ثانیه های عمرش همراه آن هاست. گرچه کراچکوف جوان انقلابی ما شخصیت اصلی داستان نیست اما یکی از برجسته ترین و تاثیرگذارترین شخصیت های قصه است.

قسمتی از کتاب:
“در یک شب تاریک و غمناک و هوای مرطوب و نمناک، خیابانهای برائیلا (شهر رومانی در ساحل دانوب) بسیار خلوت بود. مه سرد ماه دسامبر که اغلب سواحل دانوب را فرا میگیرد در خیابانهای مهم و مرکزی شهر قشر ضخیمی تشکیل می داد و با سوزی طاقت فرسا موجبات خفگی و اختناق آخرین عابرینی را که برای رسیدن به منازل خود با شتاب در حرکت بودند، فراهم می کرد. چراغهای مهتابی و رنگ پریده ای که در دو طرف خیابان به فواصل متساوی نصب شده بودند، نورشان انقدر ضعیف و ناچیز بود که قدرت نفوذ در این مه غلیظ و عبور از آن را نداشت و در نتیجه تاریکی شدیدتر و ظلمات عمیق تر محسوس می شد”.

به قلم رسول برهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *