معرفی کتاب, مقالات

معرفی کتاب آواز سپیده دم

معرفی کتاب آواز سپیده دم اثر گرانبهای مین فونگ هو

آواز سپیده دم،داستان داوان، دختر روستایی تایلندی است که با شرکت در یک آزمون ویژه،فرصتی برای ادامه ی تحصیل دردبیرستان شهر به دست آورده است.اما برادرش که در این آزمون شرکت کرده و رتبه ی دوم را پس از او کسب کرده و همچنین پدرش با او مخالفت می کنند.داوان با عزمی راسخ در برابر این موانع می ایستد و ثابت می کند که او هم موجودی ارزشمند است و حق دارد از این بورس استفاده کند.این داستان گوشه ای از مشکلات و بی عدالتی های موجود در نواحی جنوب شرقی آسیا را به خواننده نشان می دهد.

نویسنده ی این کتاب مین فونگ هو،سنگاپوری الاصل است اما در تایلند بزرگ شده است.کتابهای دیگر این نویسنده عبارتند از:برنج بی باران ، تیله ی سفالی و درختان افرا در مه.

قسمتی از کتاب :
“صدای همهمه ی پرشور دانش آموزان در کلاس پیچید:بورس تحصیلی!بالاخره از بورس تحصیلی صحبت به میان آمده بود!داوان دزدکی به برادرش نگاهی انداخت اما او از شدت هیجان تمام بدنش منقبض بود و لحظه ای از معلم چشم برنمی داشت.معلم با حالتی جدی به صحبتش ادامه داد : گرفتن بورس تحصیلی فقط برنده شدن در یک مسابقه نیست.دانش آموزی که برنده میشه مسئولیت سنگینی بر دوش خواهدداشت.این دانش آموز در هنگام ادامه ی تحصیلش باید چه چیزهایی را در نظر داشته باشه؟

کوای با تردید دستش را بالا برد و گفت:باید چیزهایی رو یاد بگیره که برای مردمش مفیده و بعد از پایان تحصیلش برگرده و به مردم دهکده ش کمک کنه.

معلم پرسید:-اما اون دانش آموز چه طور می تونه بفهمه چه چیزی مفیده و چه چیزی مفید نیست؟اول از همه باید فکرکردنو یاد بگیره تا بتونه مشکلات جامعه شو تشخیص بده تا بتونه قوانینی رو که این بی عدالتی هارو به وجود آوردن درک و تجزیه و تحلیل کنه”.

به قلم رسول برهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *