مقالات

مضرات کتاب خواندن

عوارض مطالعه کتاب

تعدادی از ضررهایی که با مطالعه متوجه انسان می شود را مورد بررسی قرار می دهیم:
1) ایجاد بی فرهنگی: یکی از مشکلات مهم که با مطالعه بوجود می آید بی فرهنگی است.اینکه فردی کمک میخواهد و مشکلی دارد وظیفه فرد با فرهنگ این است که دوربین را بیرون بیاورد و از آن اتفاق فیلم بگیرد تا برای خنده و شادی اش موضوع داشته باشد، ولی افرادی که با مطالعه فرهنگ خود را از دست داده اند به جای این کارها می روند و به فرد کمک می کنند و این کار عین بی فرهنگی است؛ زیرا باعث می شود زمان کلیپ کم شود و افراد با فرهنگ به نتیجه مورد نظرشان نرسند.


2) بوجود آوردن تعصبات سطحی: مطالعه انسان را #متعصب، به چیزهای الکی، می کند. به این معنا که باعث می شود انسان ندانسته و الکی و بی دلیل روی چیزی تعصب داشته باشد. به طور مثال افراد کتاب خوان تعصب دارند که یک کار که به آنها سپرده می شود را به #بهترین شکل انجام دهند و این کار بسیار زشت است، زیرا اگر شما کاری را که موظف به انجام آن هستید را درست انجام ندهید ایجاد #اشتغال می کند، به این صورت که مجبور می شوند غیر از شما کس دیگری را هم قرار دهند تا آن کار را انجام دهد و در این صورت به جای یک نفر، نفرات بیشتری به کار گرفته می شوند و باعث می شود که بقیه هم در زمینه همان کار تجربه کسب کنند.
البته یک تعصب بسیار خوب و عالی که مردم ما دارند و باید آن را حفظ کنند، تعصب بر روی #کتاب_نخواندن و مطالعه نکردن است. این تعصب یکی از بهترین تعصبات است زیرا باعث رشد و پیشرفت شما می شود.


3) فرد را #دیکتاتور و بی توجه به کار گروهی بار می آورد: چون کتاب ها نمایانگر این هستند که یک کار گروهی و توجه به نظرات دیگران باعث زمین خوردن یک مطلب می شود، پس فرد با خواندن آنها در میابد که باید دیکتاتور و خود رأی باشد تا به نتیجه مطلوب برسد و همان طور که همه میدانند دیکتاتوری بسیار کار زشت و ناپسندی است. و در کتاب ها به این نکته اشاره دارد که از کار گروهی دوری کنید و گفته می شود مشورت عامل نابودی یک کار است و کاری که بدون مشورت باشد به نتیجه بهتری می رسد.
4) باعث بی ادبی افراد می شود: چیز دیگری که بسیار یافت می شود این است که در کتاب ها اشاره می شود با هر کس که مخالف حرف شما حرف زد مبارزه کن و به او توهین کن که دیگر این عمل از او سر نزند. ولی در عوض، فضای مجازی به این اصل اشاره دارد که هر کس موافقمان نبود را گرامی بداریم و با الفاظی بسیار زیبا و شنیدنی از وی تعریف کنیم.
5) انسان را با برنامه می کند: همان طور که می دانید یکی از چیزهایی که باعث نابودی زندگی می شود برنامه ریزی است. یعنی اینکه شما برای زمان های زندگی خود برنامه داشته باشی و به دانی در چه زمانی چه کاری باید انجام بدهی. همه به این اصل مهم اعتقاد دارند که اگر زندگی با برنامه باشد نمی شود هر کاری که می خواهی انجام بدهی و زمان تفریح و شادی را از بین می برد و بهترین نوع زندگی، زندگی به سبک هر چه پیش آید خوش آید است.


6) باعث ضعف در تعاملات اجتماعی و رفتار با دیگران می شود: در کتاب ها بسیار اشاره می شود که به یکدیگر بی احترامی و توهین کنید و لزومی ندارد با افراد تعامل داشته باشید و همچنین باعث می شود طریقه صحبت و ارتباط با دیگران را بلد نباشیم و ندانیم. ولی در عوض کارهایی است که باعث رشد تعامل و ارتباط با افراد دیگر می شود، کاری مثل فضای مجازی. به این صورت که در فضای مجازی اصلا توهین وجود ندارد و همه افراد کل زمانشان را به تعریف و تمجید از دیگران اختصاص می دهند و همه خیلی با هم دوست هستند.
6) تلف شدن وقت: در این مورد باید اشاره داشت که مطالعه کردن زمان انسان را هدر می دهد، زیرا مطالعه کردن هیچ سودی ندارد و به علاوه ضررهای بسیاری هم دارد، پس اگر زمان خود را به مطالعه کردن بگذرانیم عین تلف کردن عمر است. تا کارهای سودمند و پرثمری مثل تماشای 24 ساعته تلویزیون و گشت و گذار 24 ساعته در فضاهای مجازی وجود دارد پس چرا ما باید زمانمان را با کاری بیهوده مثل مطالعه هدر بدهیم؟ چرا نباید از زمانمان به شکل درست و مناسب استفاده کنیم؟

محمد گل محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *